Savaş Çağman Coşkun, kurucusu olduğu Saska’dan ayrıldığını açıkladı.

Coşkun, bu kararı, “hayatındaki Sisifos efektini durdurmak ve fiziksel ve ruhsal sağlığını korumanın yanı sıra sonsuza dek kendisinde özel kalacak birçok neden”den dolayı aldığını kaydetti. Ayrıca, Sokkur Saska (Kör Atsineği) ve Tinglä albümlerinin kadrolarında yer alan Burkay Dönderici, Sarp Keskiner ve Orçun Baştürk’e de teşekkür etti.

Savaş Çağman, bu açıklamayı 2018 Aralık sonunda yapmıştı ama belki fikir değiştirir diye bugüne kadar yazmaya elim gitmemişti. Üç ay geçtikten sonra vazgeçmesi ihtimalini sordum, “hakkında konuşmanın iyi gelmediği” Saska’nın tekrar uçtuğu yerden dönmesinin zorluğuna kani oldum.

Saska, nereden nereye?

Nevi şahsına münhasır Çağman, Şamanizm ve eski Türk arkeolojisi çerçevesinde, Türk lehçeleri ve Ortaçağ Türkçesi (Göktürkçe ve eski Uygurca) ile Kuzey Asya ve Kafkasya halklarının hikayeleri ve efsanelerini öğrenmeye yıllarını vermiş.

Saska’nın temeli, Çağman’ın 1997 yılında üst üste kayıt yapabilen kasetçalarında Karayip bas örnekleri ve klavyeyle çaldığı Kafkas akerdonlarıyla oluşturduğu kolajlardan birini, radyo istasyonu arama cızırtısı, sinek sesi taklidi ve vokaliyle birleştirip, Osetçe, Sokkur Saska adını verdiği parçayla atılıyor.

Çağman, ’99’da tanıştığı ve elektronik parçalarına “vurulduğu” Burkay Dönderici ile kolajları üzerine çalışmaya başladı.

Sarp Keskiner

Kadroya Sarp Keskiner ve Orçun Baştürk’ün katılmasıyla 2002 yılında kaydedilen Sokkur Saska albümü, 2003 yılında Elec-Trip Records etiketiyle piyasaya çıktı. Kapak illüstrasyonuyla da dikkati çeken albümde, şu an ABD’de yapay zeka uzmanı olarak çalışan Burkay Dönderici’nin yazdığı Franky adlı bilgisayar programının, verilen “loop”ları kendi isteğine göre dizerek bestelediği “Cinatası Cirentay” da yer alıyor.

Sarp Keskiner ve Savaş Çağman tarafından Tatavla’daki evde kayda alınan seslerin Burkay Dönderici tarafından tekrar örgütlenmesi üzerine kurulan ikinci albüm Tinglä’nın kayıt süreci, davulda Orçun Baştürk, bas gitarda Cem Karal’ın katkılarıyla 2005 yılında büyük ölçüde tamamlansa da albüm, 2018 Mayısında yayınlanabildi.

Saska’nın son zamanları ve kişisel görüş

Son yıllarda yeniden aktif hale gelen Saska, Savaş Çağman’ın İzmir ziyaretlerinin sıklaşması, hatta bu kente yerleşmesiyle sık sık İzmir’de sahne aldı. Saska’nın konser verdiği yerler arasında, Bostanlı’da bir vaha gibi ortaya çıkıp serap gibi yok olan İro Cafe başı çekse de Urla Marika Plajı gibi yerlerde de bir avuç müziksever, grubu dinleme imkanı buldu.

Kendine özgü sesi bulunan Savaş Çağman ile Sarp Keskiner’in genelde ikili olarak sahne aldığı bu konserler, akustik ağırlıklıydı. Takip edebildiğim konserler iyiydi ama açıkçası, elektronik sesler, bas ve davulun eşliğinde müziklerini icra ettikleri bir konseri izleyememiş olmama, hayıflanıyorum.

Saska’nın dağılması, İngiltere’de konser verme ihtimali belirdiği zamanlara denk geliyor. Zaten Saska, kendilerinden bekleneni yapsa dünya müziği piyasasında çok önceden adını duyurabilirdi, sadece meraklısının bildiği grup oldu. Getireceklerini düşünmeden kendi doğruları doğrultusunda hareket eden bir punk-şaman olarak tanımlayabileceğim Savaş Çağman, böyle olmasa, zaten kim Göktürkçe ve eski Uygurca sözler yazıp anonimmiş gibi gelen ama asla öyle olmayan, günümüz müzik türleriyle harmanlanan şarkılar ortaya çıkarabilirdi ki? Saska’nın müziğinin orijinalliği, Çağman’ın kişiliğiyle de bağlantılı.

Savaş Çağman Coşkun

Savaş Çağman, hayatının 20 yıllık Saska evresini kapatmış gözüküyor ama Saska, ardında, iki albüm, remiksler ve yeniden işlemelerden oluşan iki EP, bazı toplama albümlerde yer alan şarkılar, 9. yüzyıl Budist şairi Ki-Ki’nin metinleri üzerine YouTube’da yayınlanan doğaçlama kayıtlar bıraktı. Grubun yayınlanmamış arşivi ve konser kayıtları ise Sarp Keskiner’in elinde, günyüzüne çıkacakları günü bekliyor.

Savaş Çağman’ın “Saska’mız her şeyimiz ama niye?” paylaşımında, grubun popüler olmaktan nasıl kaçındığının izlerini ve 2016 yılına kadarki serüvenini bulabilirsiniz.

Diskografi

Ve Saska’nın, üzerine tıkladığınızda dinleyebileceğiniz veya indirebileceğiniz, olabildiğince toplu külliyatı:

2003 – Sokkur Saska
2014 – Saska Remix&Reworks vol. 1
2014 – Saska Remix&Reworks vol. 2
2015 – Edgu Tangri (Kontingent Records toplamasından)
2016 – Saska plays Ki-Ki
2018 – Tinglä

Oğlumun sözlerini ezberlediği ilk albümden, çocukların en seveceği şarkı “Süyemen Tez Ayt”ın video klibi: