K-Pop ile ilk karşılaşmamız Yeşilköy havaalanına toplaşan bine yakın 15 yaşında kızın gazetelerde çıkan fotoğraflarıyla oldu. Madonna mı geliyor, J-Lo mu falan derken öğrendik ki, şu anda adını söyleyemediğimiz 16 yaşındaki Güney Koreli şarkıcılardan oluşan bir grup geliyormuş. Pek önemsemedik ama Gangnam Style’ı birdenbire milyonlarca kişi paylaşmaya başlayınca “Hmmm” dedik. Biraz inceleyince gördük ki K-Pop kendine ait milyarlarca dolarlık oyun alanına sahip bir janr.

K-Pop (açılımı Kore Popu), Kore dramalarının tüm dünyada popülerleşmesiyle ortaya çıkan, dünyadaki hayranlarının çoğunu ortaokul ve liseli ergenlerin oluşturduğu, Güney Kore’den çıkan pop, r&b, hiphop karışımı bir “müzik” türünden öte bir fenomen; klipleri, dansları, moda anlayışı ve bildiğimiz hiçbir şeye benzemeyen ve hatta kendi dillerini oluşturmuş hayran kitlesiyle bir alt kültür.

Binlerce genç hayran havaalanlarını doldurmalarıyla meşhur.

Çoğumuz görmedik mesela, Türkiye’de de K-Pop & Drama isimli bir dergi mevcut.

Görsellik ve eğlencenin müzikaliteden önce geldiği bu tarzda, solo işlerden çok kalabalık gruplar tercih ediliyor bunun bir nedeni de fan kitlesini geniş tutabilmek. SM Entertainment, YG Entertainment ve JYP Entertainment türün milyar dolarlarda ciro yapan en büyük şirketleri olmakla beraber, gruplara dayattığı korkunç şartlar içeren sözleşmeleriyle K-Pop’ın karanlık yüzünü de gösteriyor.

Grup üyeleri çok küçük yaşlarda seçilip, uzun ve zorlu eğitimlerden geçerek bir gruba dahil ediliyor, erkekler için uzun boy ve bebek yüz, kızlar için ise minyon ve şirin/seksi gibi şartlar vardır, amaç kusursuzluğa ulaşmak.

Gruplar, prodüktörlerin sunduğu pazarlama harikası bir “ürün” konumundadırlar. Günde 12 saati aşan eğitim süreleriyle birlikte çıraklık dönemi başlayan çocuklar hazır olduklarına karar verildiğinde 4+ üye sayılı gruplar haline getirilip yeni “idol” olmak için bekliyorlar. Ekranlarda çok görünüp yüz eskitmeme olayı K-Pop için geçerli değil hatta gruplar neredeyse 7/24 ekranlarda ya da sosyal medyada hayranlarına sunuluyor.

Grubun gözlerden uzak olması bir tarz değişikliğini işaret ediyor ve yeni halleriyle “comeback” yaparak bir anda cici kız imajından çivili küpelere sahip punk bir görüntüye bürünebiliyorlar. Comeback yapılacak tarihler ise grup hayranlarıyla paylaşılarak besleme gerçekleştiriliyor. 

Şirketlerine bağlı kalmak için her sene sözleşme imzalaması gereken idollerin bu sözleşmeler ile kendi istediklerini yapmaları kısıtlanıyor. Günlük alacakları kaloriden estetik ameliyatlara kadar şirketleri karar veriyor. Aileleriyle görüşmelerine izin verilmeyen idoller olduğu iddialar arasında. Sevgili olunmaya izin verilmeyen, herhangi bir skandala adının karışmasının sektörden silinmeye yol açtığı bu ağır sözleşmelerle gizli ve bastırılmış bir cinsellik satışı söz konusu, aseksüel bir seksapelite olarak görülebilir.

Şarkıların çoğu araya Korece ama araya serpiştirilmiş İngilizce sözleriyle dile dolanma garantili. 2008 yılında BTS’nin LOVE YOURSELF 轉 ‘Tear albümü ilk haftasında 135 bin satarak Billboard ABD 200 listesine birinci sıradan giren ilk K-Pop albümü oldu.

BTS, K-Pop’un dünyada ilk ses getiren grubu oldu

Yine BTS, 2019 Grammy’lerinde Love Yourself: Tear albümüyle En İyi Albüm Kapağı dalında aday oldu, ödülü alamasalar bile Grammy’nin onur konuğu muamelesi gördüler.

K-Pop’ın bugünkü popülaritesine ulaşmasını sağlayan hayranlarından (fandom) bahsetmeden K-Pop’ı anlatmak mümkün olmaz, dev bir aidiyet duygusuyla gruplarına bağlılıkları söz konusu.

K-Pop grupları fandom’larına isimlerini kendileri veriyor, grupların fandom isimleri dışında kendilerine özgü logoları ve lightstick’leri (gruplara özel olarak tasarlanıp şirketleri tarafından satılan ışıklı çubuklar) mevcut.

Bazı gruplar ve fandom isimleri:

BTS / A.R.M.Y

EXO / EXO-L

Super Junior / ELF

SHINee / Shawol

BigBang / VIP

iKon / iKONIC

Kendi jargonlarını yaratan K-Pop hayranlarını anlamak için bu mini sözlük işe yaratacaktır.

Anti: Bir grubu özellikle sevmeyen, o grubun anti-fanı.

Bias: Bir grup içerisinde kendinize en yakın gördüğünüz, en çok sevdiğiniz, en çok sizi temsil ettiğinize inandığınız üye.

Comeback: K-Pop grubunun yeni bir albüm ile geri dönmesi. Genelde bu ifade İngilizce ’de bir sanatçının en son eseri üzerinden çok uzun zaman geçtiği durumlarda kullanılır ancak K-Pop içerisinde 2 albüm arasında 6 ay ya da 3 yıl olması fark etmez. Her yeni albüm, bir comebacktir.

Dongsaeng: Cinsiyetten bağımsız olarak sizden yaşça küçük kardeşiniz ya da arkadaşınız.

Hoobae: İş hayatında sizden daha az kıdemi olan kişi, çaylak, stajyer.

Hyung: Erkeklerin kendilerinden büyük erkeklere sesleniş biçimi, ağabey. (Kore kültüründe kendinizden yaşça ya da kıdem olarak büyük kişilere hitap şekliniz çok önemlidir.)

Maknae: Bir grup içerisindeki yaşça en küçük üye. Türk kültüründe bir karşılığını bulmak ve ifade etmek zor olsa da, maknaelerin grupların sevimlilik timsali olması, ortamı yumuşatması gibi görevleri bulunmakta.

Netizen: “Citizen” (yurttaş) ve “net” (internet) kelimelerinin birleşiminden türetilen bir kelime. Netizenler küçük meseleleri büyütmeleri, yerli yersiz negatif eleştirileri, anonimliğin verdiği hakaret konusunda rahatlıklarıyla tanınan internet vatandaşlarıdır.

Noona: Erkeklerin kendilerinden büyük kadınlara hitap şekli, abla.

Oppa: Kadınların kendilerinden büyük erkeklere sesleniş biçimi, ağabey. Tuhaf şekilde bu kelime kadınların sevgililerine hitap şekli olarak da kullanılmaktadır.

Rookie: Eğlence sektöründe yeni çıkış yapmış, çaylak müzisyen ya da oyuncu.

Sasaeng: İngilizce “Stalker”ın Korece karşılığı, takıntılı, saplantılı fanlar. Bu kişiler sevdiklerini iddia ettikleri idolleri ya da oyuncuları her yerde takip eder, tehlikeli işlere kalkışırlar.

Selca: Self – camera yani selfie (özçekim) manasına gelen kelime.

Sunbae: Bu kelime Korece’de “senior”ın karşılığı olarak kullanılıyor. İş hayatında sizden kıdemli çalışan manasına geliyor. Çaylak grupların, kendilerinden önce piyasaya girmiş kişilerden bahsederken mutlaka “sunbae” demesi beklenir, bunun kullanılmaması ciddi saygısızlıktır.

Unnie: Kadınların kendinden büyük kadınlara hitap şekli, abla.

Ulzzang: Yüz güzelliği, fizik güzelliği ile beğeni kazanmış internet ünlüleri.

 

Verilen bu kadar emeğin karşılığında ise mükemmel senkronizasyonlu koreografiler, rengarenk klipler ortaya çıkıyor tabii.

 

PSY – GANGNAM STYLE

 

BTS – FAKE LOVE

 

EXP – STRESS

Koreli olmayan bir K-Pop grubu

 

iKON – LOVE SCENERIO

 

BLACKPINK – DDU DU DDU DU

 

SHINee – LUCIFER

 

BROWN EYED GIRLS – ABRACADABRA

 

GIRLS GENERATION – I GOT A BOY

 

BIG BANG – FANTASTIC BABY

 

 

Spotify listemizi takip etmeyi unutmayın.