Stoner rock, genel olarak yavaş ve orta tempo, ağır distortion gitarlar ve groove baslar, melodik vokaller içeren ama retro sound’lu bir rock türü. 90’ların başında ortaya çıkan janrın en bilinen öncüleri Monster Magnet ve tabii ki California’dan çıkan Fu Manchu, Kyuss ve Sleep. Madem öyle, yolculuğunuzun rotası neresi olursa olsun kendinizi tepenizde güneşle çölü geçermiş gibi hissedeceğiniz, sonsuz düzlüğün tanımını yapan, gözlerinizin yol kenarında kovboy çizmeli otostopçuları arayacağı bir yol listesi.

1. Fu Manchu – King Of The Road

Albüm kapağını da süsleyen Custom ’60 model Ford E Van etkisini albümdeki diğer şarkılarda da hissedebilirsiniz.

 

2. Mars Red Sky – Marble Sky

Fransa’nın çöle selamı.

 

3. Fu Manchu – Eatin’ Dust

Müzik hayatına Virulence ismiyle 1985’te hardcore punk yaparak başlayan grup 1990 yılıyla beraber ismini İngiliz yazar Sax Rohmer’in kötü karakteri Fu Manchu, tarzını da stoner rock olarak değiştirir.

 

4. Dozer – Crimson Highway

2000 yılında çıkardıkları ilk albümleri “In The Tail Of A Comet”i sadece 500$’a kaydeden İsveçli grup pek çok eleştirmen tarafından yılın en iyi grubu olarak seçildi.

 

5. Monster Magnet – Negasonic Teenage Warhead

Stoner Rock’ı tanımlamak için Kyuss’un yanına konulabilecek belki de tek grup.

 

6. Brant Bjork – Automatic Fantastic

Kyuss ve Fu Manchu’nun eski davulcusunu yıllardır içinde olduğu akım ile Güney California Desert Rock elçisi ilan edilebilir.

 

7. Queen Of The Stone Age – Make It Wit Chu

Solosunda çölün hissedildiği, dinleyende anında ateş basmasına sebep olan şarkı!

 

8. Kyuss – Deadly Kiss

Wretch albümü pek çoklarına göre Stoner Rock’ın başlangıcı olarak kabul edilen grup, 1990’dan sonra Sons of Kyuss olan isimlerini kısaltıp yola Kyuss olarak devam eder.

 

9. Queens Of The Stone Age – Into The Hallow

Grubun ismi üzerine Josh Homme, “Kings of the Stone Age ismi çok maço olurdu, Queens Of The Stone Age ise erkekler için yeterince sert, kızlar için yeterince tatlı” diyor.

 

10. Dead Meadow – The Narrows

70’lerin heavy metali ve 60’ların psychedelic-rock’ını Tolkien ve Lovecraft gibi yazarların temalarıyla birleştiren grup.

 

11. Monster Magnet – Space Lord

Esas çıkışını 1998’de Space Lord ile yapan grup, şarkının “radyoya daha uygun” olması için fuck ile biten kısmını “Space lord, mother” olarak değiştirir.

 

12. Kyuss – Space Cadet

Grunge tadı veren –bence- en iyi Kyuss albümünün yıldız şarkısı.

 

13. Mojave Green – Locked & Loaded

Stoner / Doom rock yapan San Diego’lu grup Mojave Green ekolojik rock yaptıklarını yazıyor. Aldığımız bir duyuma göre kurucuları Mike Mariotti, Ozan Sezgin’in kankasıymış!

BONUS!

Make It Wit Chu’nun Era Vulgaris albümünden önce Desert Session 9&10’da yer alan, back vokalde PJ Harvey’nin olduğu versiyonu!

 

Musikimani spotify hesabında Stoner rock playlist’ini takip etmeyi unutmayın!